درباره ی موسسه فرهنگی قرآن و عترت زلال نور

در اوایل سال ۱۳۸۶ با همت جمعی از مدرسین حوزه و دانشگاه و فعالین قرآنی تربت حیدریه مرکز عالی پژوهش و تربیت مدرس قرآن مجید با برگزاری دوره های تربیت مربی روانخوانی، روخوانی، تجوید،حفظ و پیش دبستانی در شهرستان تربت حیدریه فعالیت خود را آغاز نمود که با استقبال بی سابقه ای روبرو گردید.

 

با توجه به محدودیت مکان در دوره اول نزدیک به ۲۰۰ نفر قرآن پژوه از طریق آزمون ورودی پذیرش شدند که با گذراندن ۴۲ واحد گواهی نامه مربوطه (با سه امضای مدیر مرکز، ریاست دفتر توسعه و ترویج استان و مدیر کل استان) به افراد اعطاء می گردید که این دوره ها تاکنون ادامه دارد و نزدیک به۱۹۵۰ نفر موفق به گذراندن دوره های فوق الذکر گردیده اند.

 

بعلاوه با ارائه دوره های تک درس (تجوید الصلاه، مشاوره خانواده، مهارتهای زندگی، تفسیر موضوعی ،احکام و…) تعداد زیادی از مشتاقان به معارف دینی را پوشش داده ایم.

 

در سال ۱۳۸۸ مقدمات ثبت موسسه فرهنگی قرآن و عترت زلال نور را با توجه به تجربه کسب شده و توان بالای هیئت موسس که همگی از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد رشته های الهیات و معارف و ادبیات عرب و علوم قرآن و حدیث هستند فراهم گردید و فعالیت موسسه و مرکز، بیش از پیش گسترش پیدا کرد به نحوی که با برگزاری دوره های حفظ جامع تاکنون توانسته ایم حدود ۱۵۰ نفر حافظ کل تربیت نموده و حدود ۲۵۰ نفر در حال طی دوره حفظ جامع قرآن می باشند.

بعلاوه تعداد زیادی از علاقمندان جوان و نوجوان را در زمینه یک جزء و ۳جزء در قالب طرح های۱۴۴۶ و طرحهای دیگر آماده نموده ایم و در زمینه ترجمه و مفاهیم و تفسیر کلاسها و دوره های زیادی برگزار نموده ایم و تعداد کثیری از علاقمندان به فهم و درک قرآن در قالب طرح های مختلف ترجمه مفاهیم تربیت نموده ایم که در آزمونهای سراسری هم بخوی درخشیده اند.

دیگر فعالیتها و سوابق موسسه فرهنگی قرآن و عترت زلال نور به شرح زیر می باشد:

در سال ۱۳۹۱ موسسه بعنوان موسسه برتر در زمینه آموزش معرفی و توسط وزیر محترم و ریاست مرکز مورد تقدیر قرار گرفت.
راه اندازی ۵ شعبه در شهرستانهای فیض آباد و محولات،کدکن و شعبه عصمتیه و شعب قرنی و شعبه مرکزی می باشد که در حال حاضر حدود۱۷۰۰ نفر قرآن پژو در تمامی رده های سنی، تحصیلی مشغول فراگیری معارف قرآنی می باشند.
انتشار فصلنامه های قرانی در تیراژ ۲۰۰۰ جلد ویژه نامه های قرآنی در مناسبت های مختلف نظیر اعتکاف، حجاب، رمضان و مسجد می باشد.
برگزاری نمایشگاها و جشنواره های قرآنی در سطح شهرستان و استان می باشد که مورد تشویق و تایید بسیاری از مسئولین و شخصیت های علمی و فرهنگی قرار گرفته است.
ترجمه تصویری سوره مبارکه واقعه است که در قالب ۴۱ تابلو نفیس نقاشی مفاهیم متعالی سوره مبارکه واقعه به تصویر در آامده که مورد تحسین و تشویق جمع کثیری از علما و اندیشمندان و مسئولین نظیر آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد، حجت الاسلام قرائتی، حجت الاسلام محمدی معاونت قرآنی وزرات ارشاد، حجت الاسلام شریعتی تبار امام جمعه تربت حیدریه و حجت الاسلام رضایی قائم مقام نمایندگی رهبری در بنیاد مسکن و دکتر صلاحی استاندار وقت خراسان رضوی و …. قرار گرفته است و در حال حاضر به موسسه فرهنگی قرآن و عترت تنسیم، جناب آقای دمساز واگذار شده که در کلیه شهرهای کشور در معرض نمایش عمومی قرار می گیرد.
توجه به حساسیت بسیار بالای موضوع عفاف و حجاب در سطح جامعه طراحی و تدوین مجموعه ای نفیس از خط و نقاشی پیرامون موضوع عفاف و حجاب در قالب ۱۲۰ تابلو که توسط حجت الاسلام دکترمحمدی معاونت قرآنی وزارت ارشاد در سال ۱۳۹۱رونمائی گردید و تاکنون در نزدیک به ۳۵ نمایشگاه بین المللی و محلی به نمایش در آمده است و مورد تشویق و تحسین جمع کثیری از مسئولین کشوری و لشکری و علما و اندیشمندان قرار گرفته است.
برگزاری دوره های تربیت مربی خانواده ، مهارت های زندگی ، مشاوره های خانوادگی ، کلاسهای تندخوانی،خلاقیت، تکنولوژی فکر و طب اسلامی است که با استقبال بی نظیر روبرو شده است.
برگزاری کرسی های تلاوت و حفظ خوانی و دعوت از قاریان و حافظان بین المللی و استفاده از اساتید مجرب نظیر استاد حسنی در زمینه حفظ و قرائت می باشد که باعث ارتقاء سطح وکیفیت حفظ و قرائت در بین کلیه قرآن پژوهان گردیده است.
اقدامی که باعث شکوفائی ورشد غیر قابل وصف فعالیتهای قرآنی در سطح شهرستان تربت حیدریه و شهرستانهای دیگر استان خراسان گردیده است وبعنوان یک نقطه عطف درمسیر فعالیت های قرآنی استان و کشور مطرح شده است ساخت و تجهیز مجتمع بزرگ فرهنگی قرآن و عترت زلال نور با هزینه قریب به پانزده میلیارد ریال می باشد که از بالاترین امکانات آموزشی و کمک آموزشی و فضای مناسب برخوردار است.
تهیه و تدوین جزوه های آموزشی و کمک آموزشی تحت عنوان مدیریت اسلامی، آشنایی با علوم قرآنی، روانشناسی و روش تدریس و کلاسداری می باشد که در دوره های تربیت مربی و مدرس روخوانی و روانخوانی و پیش دبستانی مورد استفاده قرآن پژوهان قرار می گیرد.
راه اندازی کتابخانه تخصصی قرآنی و سایت کامپیوتری در محل مجتمع قرآنی زلال نور می باشد که مورد استفاده کلیه قرآن پژوهان و طلاب علوم دینی و دیگر اقشار جامعه قرار می گیرد.